Soovitused külma ilma puhul

Kuidas ma tean, kas mu lapsel on liiga külm? Ninaots on väga külm, laps on kahvatu, ta huuled ja nahk on sinakad ning ta väriseb. Muretsema ei pea siis, kui käed ja jalad on pisut külmad – see on keha loomulik viis juhtida soojus sinna, kus seda on kõige rohkem vaja.

Talvel on mõistlik kanda mitut kihti riideid. Kui tahate teada saada, kuidas seda õigesti teha, lugege täpsemalt siit.

Kui temperatuur langeb alla +10 °C, on tavaliselt mõistlik kanda mütsi ja kindaid. Ilmade jahenedes vajavad käed ja pea rohkem kaitset ning selleks sobivad hingavad rõivad, mis lasevad niiskust välja.

Õhk on parim isoleermaterjal: liiga kitsad riided ei anna sooja.

Kinnastes peaks olema ruumi täiendava kindapaari jaoks ja jalatsites peaks olema ruumi ka teise sokipaari jaoks. Jalatsid tuleks valida ilma järgi ja samuti peaks neis olema piisavalt ruumi talvistele sisetaldadele.

Mida väiksemad on lapsed, seda soojemalt tuleks nad riidesse panna. Vankris magavad beebid vajavad täiendavat soojendavat kihti: vankrikotti või väga sooja tekki. Lisage soojendavaid kihte selle järgi, kui kaua kavatsete õues olla.

Kui vaja, pange liikuvatele ja aktiivselt tegutsevatele lastele selga õhemad riided. Nii kannate hoolt selle eest, et nad ei higistaks liiga palju.
 

KÜLMUMISPUNKT

Vältige aktiivselt tegutsevatele lastele liigsete riiete selga panemist. Peakate peaks olema soe, kerge ja hingav ning mitte liiga tiheda koega. Õhuke villane müts sobib aktiivseks tegutsemiseks suurepäraselt. Lastele, kes on pikka aega õues, aga ei liiguta end eriti aktiivselt võib selga panna tepitud riideid, kui temperatuur langeb alla +5 °C.
 

PAAR KRAADI ALLA NULLI

Tepitud riided on õige valik. Aktiivselt tegutsevatele lastele piisab soojast aluspesust, tepitud pükstest ja tasub hoolt kanda, et ülakeha ei kataks liiga palju riidekihte. Tepitud käpikud või kindad ja soe müts või villane tuukrimüts annavad hästi sooja.

ARKTILISED TEMPERATUURID

Õhuke tuukrimüts on hea aluskiht mütsi alla panekuks. Lisasooja saamiseks võib pähe tõmmata ka kapuutsi, eriti siis, kui sellel on karvane serv, mis hoiab sooja õhu näo juures. Välimiste kinnaste all võib kanda õhukesi kindaid, saabaste sees saab kanda villaseid sokke ja vildist sisetaldu. Pealisriiete alla võib panna mitu vahekihti. Kui väljas on väga külm on mõnus panna selga udusulgedega täidetud õueriided.