Kihiline riietumine ehk mängi kihtidega:-)


KIHILISELT RIIETUMINE

Laste riietamine õueminekuks võib olla paras peavalu, vahel on raske hinnata, kuidas riided ilmastiku muutumise korral toimivad. Kuidas saan hoolitseda selle eest, et mu lapsel oleks piisavalt soe, ilma et ta hakkaks samal ajal higistama? Õige riietumise alus on kihiliselt riietumine.

Erinevad materjalid teevad kihiti üksteise peal olles head koostööd ja kihtide vahele jääv õhk annab sooja. Aluskiht laseb nahal hingata, keskmine kiht hoiab sooja riiete sees ning väliskiht kaitseb tuule ja külma eest.

Kihiliselt riietumine aitab ka raha kokku hoida. Ühte riidekihti on võimalik kasutada peaaegu aasta ringi: senikaua, kui see veel selga mahub! Uusi kihte lisades või olemasolevaid ära võttes saab riietust muutuvate ilmastikutingimustega kohandada. Peale selle võimaldab aluskihi ja keskmise kihi vahetamine pakkuda riietumisel värskendavat vaheldust.

 

1. ALUSKIHT

Tänapäeval on funktsionaalsed põhikihi moodustavad riided olemas ka lastele. Selline riietus sobib sportimiseks, aktiivseteks õuetegevusteks ja mängimiseks. Sünteetilised ja segakiust riided lasevad niiskusel naha pinnalt eralduda ning viivad selle riietuse teistesse kihtidesse. See tagab, et lastel on mugav isegi siis, kui neil hakkab suures mänguhoos palav.

Eelistage selliseid materjale nagu Thermolite, Play Jersey või vill. Kõik need materjalid on hingavad ja naha vastas mõnusad. Vill kannab niiskust edasi ja imab seda endasse, aga annab soojust ka märg olles.

2. KESKMINE KIHT

Järgmist kihti tuntakse kui keskmist kihti. Talvel võib keskmisi kihte olla mitu, kuid kevadel piisab sageli ainult ühest. Keskmine kiht annab mõnusalt lisasoojust, aga hoolitsege selle eest, et see kiht oleks piisavalt avar: tihedalt kokku surutud kihid ei lase lapsel liikuda ega anna sooja.

Fliis on hea materjalivalik, sest see hingab ja selle soojendamisvõime on sama, mis villal. Samas on seda lihtne hooldada ja see kuivab kiiresti. Vill säilitab oma soojendavad omadused isegi siis, kui see on märg. Üks võimalus on ka õhuke sulgvest või -jakk, mis toimib pealisjope all pehme soojendava kihina.

3. PEALISKIHT

Pealiskihi kõige olulisem ülesanne on tagada ilmastikukindlus. Mõistlik lahendus on valida veekindel pealiskiht – nii saab seda kasutada erinevate ilmastikutingimuste korral, nii pilvitu ilma kui ka vihma ja lörtsiga. Selleks et pealiskiht oleks tõeliselt tõhus, peab see olema ka hingav – ikka selleks, et niiskus liiguks riietest välja. Muidu jääb see riiete sisse ning laps tunneb peagi ebamugavust ja külma. Katsuge lapse kehatemperatuuri puudutades tema kaela ja kurgupiirkonda – kui need tunduvad külmad, on lapsel külm.